پاورپوینت آماده; شهرستان خواف 30 اسلاید

پاورپوینت آماده; شهرستان خواف 30 اسلاید

پاورپوینت آماده;  شهرستان خواف 30 اسلاید

مطالب اسلایدهای ابتدایی این پاورپوینت به شرح زیر است

 


تعداد اسلاید : 31 اسلاید

معرفی اجمالی شهرستان خواف شهرستان خواف یکی از شهرستانهای مرزی استان خراسان رضوی است که با کشور افغانستان حدود 91 کیلومتر مرز مشرک دارد . گستردگی این شهرستان در بین 59 درجه و 21 دقیقه تا 60 درجه و 56 دقیقه طول و 33 درجه و 53 دقیقه تا 34 درجه و 57 دقیقه عرض جغرافیایی می باشد شهرستان خواف از شمال به شهرستان تربت حیدریه و تایباد و شرق به کشور افغانستان و از جنوب به شهرستان قائنات و مغرب به شهرستان گناباد و رشتخوار محدود می شود وسعت این شهرستان 9128 کیلومتر مربع بوده و مرکز آن شهر خواف در 60 درجه و 8 دقیقه طول و 34 درجه و 36 دقیقه عرض جغرافیایی و 970 متر از سطح دریا قرار گرفته است . فاصله ی این شهر تا شهر مشهد 262 کیلومتر و تا تربت حیدریه 120 کیلومتر می باشد موقعیت جغرافیایی شهرستان خواف تقسیمات سیاسی اداری خواف در سال 1324 هجری قمری یکی از ولایات هجده گانه ی خراسان با نام ولایت باخرز و خواف شامل بلوک پایین ولایت باخرز ، میان ولایت پایین خواف ، جلگه ی خواف و بالا خواف بود که مرکز حکومت این ولایت شهر رود بود .در تقسیمات کشوری 1316 با ایجاد شهرستان تربت حیدریه خواف جزئ بخشهای ششگانه این شهرستان شد در آن زمان این بخش دارای دهستانهایی به نام بالا خواف ،پایین خواف ، جلگه زوزن و میان خواف با مرکزیت شهر رود بود . شهر رود که مرکز این بخش بود به تدریج به رود خواف و امروز به نام خواف شهرت یافت . شهرستان خواف دارای دو بخش چهار دهستان و یک نقطه شهری می باشد در ادامه ی اجرای محدوده های جدید تقسیمات کشوری مجددا در سال 1372 تغییرات عمده ای در محدوده و تعداد دهستانهای شهرستان خواف ایجاد شد بدین صورت آبادی های دارای سکنه ی این شهرستان مجموعا 118 آبادی را شامل می شود . سابقه ی تاریخی خواف از نقاط باستانی و قدیمی ایران محسوب می شود . حمدالله مستوفی در نزهت القلوب گوید . در جنوب باختری باخرز ناحیه ی خواف است که کرسی آن به همین نام است خواف در قرن چهارم به فراوانی انار شهرت داشت و شهر سلومک که بعدها آن را سلام نوشتند در زمانهای قدیم بزرگترین شهرهای آن ناحیه بوده است . از ولایات مهم آن یکی سنجان ، شهر سنگان امروزی ، خرجرد ، روستای خرگرد امروزی می باشد . در جای دیگری گویند خواف ولایتی است که طولش از جزایر خالدات و عرض از خط استوا . قصبات سلامه و سنجان و زوزن از توابع آن است که ملک زوزن در آنجا عمارت مالی ساخت . در طول و حواشی این شهر 124 دهکده وجود داشت . وجود ابنیه و مساجد قدیمی در زوزن ، مسجد غیاثیه در روستای خرگرد و قصر سلامی در روستای سلامه بیانگر آن است که خواف در گذشته از مراکز مهم علمی و فرهنگی و اجتماعی و سیاسی در خراسان بوده است .
ویژگیهای طبیعی الف ) توپوگرافی :
ارتفاع شهرستان خواف از سطح دریا در بلندترین نقطه 2823 متر و در پستترین نقطه 600 متر است . در این رابطه به بررسی کوه ، رود و دشتهای شهرستان خواهیم پرداخت .
شهر خواف از رشته کوه سنگان که ادامه کوه های باخرز می باشد و دو دشت معروف زوزن و خواف تشکیل می شود .
مهمترین رودخانه های این شهرستان که همگی فصلی و کم آب هستند عبارتند از رود سلامی ، رود سده ، رود فدک ، رود خواجه یار و رودشور .
دشت خواف در معرض بادهای 120 روزه ی سیستان قرار دارد ، که حاوی گرد و غبار شدید در طی این 120 روز می باشدکه
خرید آنلاین