تحقیق پرکن های حجمی یا پیستون

تحقیق پرکن های حجمی یا پیستون

تحقیق پرکن های حجمی یا پیستون

فرمت ورد و قابل ویرایش


تعداد صفحات : 56 صفحه

پرکن های حجمی یا پیستونی:
برای پر کردن قوطی ها و شیشه های درب گشاد از مواد نسبتا غلیظ یا پودری، مانند رب، مربا، غذای کودک و یا پودر شیر خشک ممکن است از پرکن های پیستونی استفاده نمود که در این صورت ظروف را تک تک و یا چند ظرف را با هم پر می کنند. مکانیسم کار این پرکن بصورت یک سیلندر ویستون می باشد. هنگامی که ظرف دقیقا به محل پر کردن می رسد دریچه ی تحویل دهنده ماده ی غذایی باز شده ، دریچه ی ذخیره بسته می شود و با حرکت برگشت پیستون ، ماده ی غذایی به داخل ظرف تخلیه می شود . با حرکت بعدی پیستون دریچه ی تحویل دهنده بسته و دریچه ی ذخیره باز می شود . به این طریق پیستون برای پرکردن بعدی آماده می شود .
/
ماشین های دوخت:
دوخت ها ضعیف ترین قسمت یک بسته می باشند و دوخت ناقص طول عمر انباری مواد غذایی را کمتر می کند. ماشین هایی که عمل دربندی، دوخت و بستن را در بسته بندی مواد غذایی انجام می دهند بسیار متنوع اند که در ذیل به مهم ترین آنها اشاره می شود.
درب بندی بطری های شیشه ای: عمل درب بندی بطری های شیشه ای توسط دست و یا با ماشین های نیمه اتومات و تمام اتومات صورت می گیرد.
بستن ظروف انعطاف پذیر: مواد ترموپلاستیک که ترکیب اصلی پوشش هاست پس از حرارت دادن نرم و ذوب شده و پس از سرد شدن دوباره سخت می شوند. به کمک ماشین دوخت حرارتی می توان عمل دوخت پوشش ها را انجام داد. این ماشین ها دارای فک هایی هستند که با جریان برق گرم شده و سپس با فشار بر روی فیلم دوخت حرارتی را انجام می دهند. در ماشین های جدید به جای جریان برق از راه های دیگری عمل گرم کردن را انجام می دهند. در این ماشین ها بجای فک هایی که با جریان برق گرم می شوند از الکترودهایی استفاده می شود که موجب ایجاد گرما بین سطوح داخلی فیلم می شود. بطوریکه سطوح خارجی فیلم از حد معینی بیشتر گرم نمی شوند درنتیجه فیلم ها به الکترود نمی چسبند . به ماشین های نوع دوم ماشین های دوبل با فرکانس بالا می گویند. ماشین های نوع اول برای دوخت لفاف هایی از جنس پلی اتیلن و پلی پروپیلن و ماشین های با فرکانس بالا برای دوخت لفاف هایی از جنس پلی وینیل کلراید و استات سلولز مناسب هستند.
ممکن است عملیات دوخت توسط درز گیرها هم صورت بگیرد که دارای انواع متعددی هستند. یک نوع آن که درزگیر چسبی نام دارد برای بسته بندی محصولات حساس در برابر گرما بکار می رود که در این روش به کمک چسب عمل دوخت انجام می گیرد.
ماشین های شکل دهنده، پرکننده و دوخت بسته بندی های غذایی (FFS)
طیف وسیعی از ماشین ها در این گروه قرار می گیرد. وجه اشتراک همه آنها در این است که عملیات ساختن بسته، پر کردن و دوخت و دربندی در آن بطور همزمان در یک دستگاه انجام می شود. با توجه به طرح دستگاه و نوع بسته بندی که ایجاد می شود این ماشین ها به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :
ماشین های FFS عمودی: در این ماشین ها یک رول از مواد قابل انعطاف بکار برده می شوند (کاغذ، فیلم یا فویل) که آن را بصورت لوله ای درآورده سپس درز آن را می دوزند و در یک تناوب منظم آن را پر می کنند و یا آن را از طول تا می زنند و درز آن را در گوشه ای راست می بندند تا یک پاکت شکل بگیرد سپس پر شده و چسبانده می شوند. وجه اشتراک این ماشین ها حالت عمودی دستگاه برای ساخت، پرکردن و در
خرید آنلاین